20 věcí, které (pravděpodobně) nevíte o BtVS

6. července 2008 v 16:50 | Buffyk |  »O seriálu« (Btvs)
1.)
Navzdory hercům a štábu, kteří odvedli144 dílů Buffy skoro k dokonalosti, najdeme i tak řadu chyb. A to ať chyb vizuálních, tak chyb týkajících se nesrovnalosti s mytologií, ale i další. První vizuální chybu najdeme hned v první scéně prvního dílu "Welcome to the helmouth" - na prvním záběru je první knoflíček blůzy Darly zapnutý, ale když se promění v upírku, náhle má blůzu zázračně rozepnutou. Poslední zvláštností, která se objeví v BTVS se nachází na samém konci sedmé série v dílu "Chosen". Když se Sunnydale zhroutí do kráteru, tak tu nenajdeme jediný náznak moře a to navzdory tomu, že bylo Sunnydale založeno jako přímořské město. Nicméně je možné, že scoobies utekli do vnitrozemí a pobřežní část města prostě není vidět.

2.)
Alyson Hannigan je alergická na prach z omítky, což způsobilo problémy během natáčení dílu "The Body". Poté co se Alex dozví o smrti Joyce, praští pěstí do zdi, kterou tím prorazí. Alyson po této scéně otekla pravá strana obličeje a také oko, takže musela být odvezena do nemocnice. Nicméně štáb musel pokračovat v natáčení, takže než ji odvezli, scéna se dotočila. Pokud se budete dívat pozorně, zjistíte, že v této scéně je Aly vidět pouze jedna strana obličeje.
3.)
Tara dala Gilesovi gumovou příšerku jako dárek na rozloučenou v díle "Bargaining" a říká u toho "Grrr! Argh!" - Toto je jednoznačný odkaz na logo společnosti Mutant Enemy (spol. Josse Whedona). Samotnou příšerku a logo společnosti vytvořil Joss Whedon, který mu také věnoval svůj hlas. Toto logo bylo na koncích několika dílů speciálně upraveno podle jednotlivých dílů. Například na konci "Amends" má příšerka na hlavě vánoční čepec Santa Clause, v "Becoming II" příšerka říká - "Potřebuji obejmout". V "Graduation II" má na hlavě maturantskou čepku a v muzikálovém dílu své "Grrr! Argh!" zpívá. V díle "Storyteller" říká "Jsme bohové". Název Mutant Enemy pochází z písničky "And You And I" od legendární rockové kapely "YES". Najdete ji na albu "Close To The Edge"
4.)
Jedním z nejoblíbenějších dílů po prvním odvysílání v USA se stal díl "Innocence" - získal hodnocení 5,2 = neboli tenhle díl sledovalo 5 096 000 Američanů. Nejméně sledovaný díl byl "Puppet Show" - který dostal hodnocení 1,9 (1 843 000 diváků). Buffy v USA ve sledovanosti obsadila nejvýše 62. místo při vysílání show v hlavním vysílacím čase. Stalo se tak s dílem "Real me" z 5. série.
5.)
Původní záměr Josse, jak přivést postavu Tary zpět do BTVS, byl postaven na tom, že Buffy byla mystickými silami za odměnu dána šance zahrát "volný tah" - Joss k tomu na nedávném setkání s fanoušky poznamenal: "Mělo se jednat o naprostou změnu reality, kterou mohla Buffy využít jakkoli. Mohla si přivést zpět Angela, mohla udělat cokoli, co chtěla. Na konci této epizody v podstatě přijde za Willow a řekne jí 'Koukni na ty boty, co mám' a Willow odpoví 'Co?' 'Mám tyhle vážně úžasné boty, co jsem chtěla a teď je mám' a Willow na to 'Ty... přála jsi si... boty?' a Buffy řekne 'Jasně že ne, ty blázínku' a odejde z pokoje, Willow se otočí a za ní stojí Tara."
6.)
Elizabeth Anne Allen (Amy) oslavila své 19 narozeniny ve velkém stylu. Stalo se tak během natáčení dílu "Gingerbread" ze 3. sezóny a to při natáčení scény, kdy její postava měla být upálena na hranici: "Když mě zapálili, začali ječet 'Fire in the hole' a všichni začali zpívat 'Happy birthday'." Přestože se postava Amy přemění v nejznámějšího televizního hlodavce od Krysy Rolanda, Elizabeth je alergická na nejoblíbenější pochoutku krys, na sýr.
7.)
Ze všech hostujících hudebních hvězd, které kdy hrály v Bronzu, byl pouze jedné dán dialog. Aimee Mann řekla nesmrtelnou větu: "Člověče, nesnáším hraní ve městě upírů". Tuto větu pronesla když odcházela z jeviště v dílu "Sleeper" v 7. sérii.
8.)
V díle "Dark Age" objeví Alex fotku mladého Gilese v kožené bundě s baskytarou. Bohužel soukromá alba A. S. Heada neobsahují žádnou podobnou fotku, takže produkce Buffy musela vytvořit padělek. Použili fotku Antonyho hlavy, kterou nasadili na tělo basisty skupiny Sex Pistols, jímž byl Sid Vicious. Vicious je také mnohými uváděn jako hlavní inspirace na vytvoření image postavy Spika, ačkoli jeho odbarvený spoluhráč z kapely - Billy Idol - je také uváděn jako jeden z hlavních vzorů.
9.)
Celkem 5 hereček, mimo dublérek, si zahrálo postavu Buffy během tv sérií. Vedle Sarah Michelle Gellar, to byla Mimi Paley, která si zahrála malou Buffy v díle "Killed by death". Mimy také hrála sestru Muldera, Samanthu, v Aktech X. Candice Nicole si krátce zahrála Buffy v "Blood ties", kdy si Dawn vzpomíná na její smyšlenou minulost. Alexandra Lee hrála mladou Buffy v díle "The weight of the world" a její fotografie jsou použity na všech pozdějších fotkách postavy Buffy jako dítěte. A konečně, Eliza Dushku si zahrála vyměněné 'tělo' Buffy v díle "Who are you".
Za poznámku stojí, že Giselle Loren byla předlohou Buffy pro dvě videohry o BTVS a také by jí měla propůjčit hlas do připravovaného animovaného seriálu o Buffy. Mezi nepočítané herečky se také berou ty, které se objevily jako zastoupení Buffy v seriálu Angel, v dílech "Soul purpose" a "The girl in the question". Také nemůžeme zapomenout na Kristy Swanson, která si zahrála Buffy v původním filmu...
10.)
Skutečné jméno Nicholase Brendona je Nicholas Brendon Schultz. Pracovně ale používá své prostřední jméno jako příjmení. Podobně jako jeho bratr, dvojče, Kelly, který raději používá Kelly Donovan, než Kelly Donovan Schultz. Anthony Stewart Head používá své celé jméno jen v Americe, protože už zde je jeden herec, který se jmenuje Anthony Head. Tony je uváděn ve Velké Británii všude jako Anthony Head. Prostřední jméno Elizy Dushku je Patricia. Jméno slečny Calendar bylo původně Nicki, ale bylo změněno na Jenny, aby na place nedocházelo k záměnám s 'Nicky' Brendonem.
11.)
Kdyby nebyly věkové omezení pro herce, kteří pracují v mimořádných hodinách, mohla být do role Buffy obsazena místo Sarah Michelle Gellar také jiná herečka. "Jediného člověka, pro mě, který se mohl ucházet o Buffy, jsem musela okamžitě vyřadit, byla jím Katie Holmes" (Dawson's Creek), poznamenává ředitelka obsazení Marcia Shulman. "Ale kvůli nočnímu natáčení a délce (a protože) Katie ještě nebylo 18 let... nemohla jsem ji pro roli navrhnout." Btw: Katie se sešla s Marcem Blucasem (Riley) ve filmu First Daughter.

12.)
Zničení Sunnydalské střední na konci dílu "Graduation Day II" nepřinesl štábu Buffy žádné nové přátele. Zvuk a otřesy z exploze, která se natáčela v prostorách Torrance High School v Kalifornii, probudila mnoho obyvatel a spustila řadu poplašných zařízení. To zapříčinilo, že v těchto lokalitách se již Buffy nemohla v budoucnu více natáčet. Producent Gareth Davies odhaluje: "Bohužel, když jsme varovali (obyvatele Torrance), že budeme provádět výbuchy, opomenuli jsme říct, kdy se tak stane a když se tak stalo v 5 hodin ráno… Po pravdě je na nás Torrance stále rozčíleno." Štábu bylo nakonec povoleno vrátit se sem zpět takřka o tři roky později. "Už jsem slyšel z jednoho hovoru od jedné rozzlobené paní 'Měli byste být potrestáni za to co jste provedli před třemi roky'," dodává Gareth.
13.)
Pravděpodobně víte, že se scénáristé/producenti "Buffy" Martin Noxon a David Fury exkluzivně objevili na malinkou chvíli v muzikálovém dílu "Once more with feeling" a "Selfless", ale věděli jste, že se Jane Espenson na krátkou chvilku objevila v díle "Band candy" jako pokladní v jídelně a Andy Hallet (Lorne) - toho jste mohli spatřit v zadní řadě posluchárny UC Sunnydale jako studenta v díle "Hush"? Joss Whedon se objevil v Buffy pouze jako hlas z intercomu v "I robot, you Jane" a přidaboval Angelovo těžké oddechování během flashbacku milostné scény v dílu "Innocence". Byl příliš v rozpacích o to požádat Davida, a tak to udělal sám.
14.)
Angel, Lyle a Tector Gorch (upíří sourozenci) a Pike (z původního filmu Buffy) jsou vše jména postav z klasického filmu Sama Peckinpaha "The Wilde Bunch" - jednoho z oblíbených Josse. A ještě jedna věc, sice to nebyla Jossova inspirace pro jméno Buffy, ale věděli jste, že poslední oplakávaná Britská Královna Matka (Queen Mother) byla něžně oslovovaná Buffy?
15.)
Všichni víme, že adresa Buffy je Ravello Drive 1630, adresa Gilese byla ale odhalena až nedávno a to při příležitosti, kdy společnost FOX vydražila jeho šek na 10.000 tisíc dolarů, který věnoval Buffy v díle "Life serial". Adresa na šeku zněla 3441, Oakhurst Lane, Sunnydale, Kalifornie. Ačkoli na šeku nemůžete vidět celé směrovací číslo, vidíme, že začíná 900, což je v rozporu se směrovacím číslem Sunnydale 95037, které se dočteme na zamítacím dopisu ze školy, který Buffy dostala v díle "As you were". Notabene ještě tvrdí, že žije na 1630 Crestview! Mimochodem Gilesova banka City Trust & Savings je na rohu ulic Third a Main.
16.)
Joss dal Marti Noxon přezdívku sebevražednice a to za první rok, kdy pracovala na show, "protože všechny mé projekty mají v sobě sebevražedné náměty," vysvětluje Marti.
17.)
Navzdory skutečnosti, že během posledních let se Joss méně podílel na Buffy, je to stejně on kdo napsal a nebo se podílel na největším počtu scénářů BTVS (27). Marti Noxon a Jane Espenson jsou na druhém místě, obě mají na kontě 23 dílů. Joss sám také režíroval nejvíce dílů (20), o první místo se ale dělí s Jamesem A. Contnerem. David Solomon režíroval 19 dílů.
18.)
Alyson Hannigan, fanoušek Nerfa Herdera, přesvědčila Josse Whedona, aby jeho kapela nahrála hlavní znělku pro Buffy. Nerf Herder je tak trochu pastýř/rančer z Alderaanu, alespoň takový je na něj odkaz v původní film Star Wars, avšak není tam vidět. Mohli jsme ho ale vidět jak hraje v Bronzu v díle "Empty places."
Ozova skupina "Dingos Ate My Baby" byla pojmenována na základě hlášky pronesené Meryl Streep ve filmu A Cry In The Dark, založeného na skutečných událostech Australského soudního případu. Byl o ženě, která prohlásila že její dítě bylo uneseno a zabito takovým stvořením.
19.)
Je možné, že Michelle Trachtenberg se poprvé objevila v Buffy již ve čtvrté sérii v díle "Restless" namísto až v páté v díle "Buffy vs. Dracula". Když si Alex povídá na pískovišti s Buffy během svého snu, také vidíme druhého Alexe ve zmrzlinářském voze. Před vozem je fronta dětí, když se ale podíváte na levou stranu skupinky, uvidíte tam dlouhovlasou - hnědovlasou dívku - vypadá podobně jako Dawn. Ačkoli jsme viděli tuhle holku jen zezadu, Sarah Michelle Gellar vzala podle všeho Michelle na natáčení Buffy během dní, kdy se natáčela tato scéna, což přidává na možnosti, že to skutečně mohla být ona. Jak víme, v této epizodě bylo mnoho vyjádření kolem příchodu Dawn - možná, že se Joss a spol. rozhodli, že by mohlo být zábavné, proplížit sem herečku stejně tak ale…
20.)
Datum narození Buffy se několikrát změnilo. V díle "I robot, you Jane" byly uvedeny data 24. října 1980 a 6. května 1979. V díle "Nightmares", je na jejím náhrobku uvedeno 1981 - 1997 a v díle "The gift" se dočteme 1981 - 2001. "Oficiální" datum, v které věří většina je 19. ledna 1981 a to kvůli tomu, že to je datum, kdy se v tv v USA vysílala většina dílů, ve kterých Buffy slavila narozeniny. Také tvrdí, že je narozena ve znamení vodnáře, což tuto teorii upevňuje.
A ještě něco málo na konec…
Seth Green (Oz) prochází kolem Magic Boxu ve scéně v dílu "Restless".
Posledním dílem čtvrté sezóny měl být původně díl "Primeval".
'Amarra' znamená 'Eternal - Věčný', takže 'Gem of Amarra' se ve skutečnosti překládá jako 'Gem of Eternity' (drahokam věčnosti).
Pokud by Angel pokračoval šestou sezónou, Oz se mohl vrátit jako navracející se postava.
Během dílu "Hush" pouští Giles v posluchárně během svého přednesu hudební ukázku nazvanou "Danse Macabre". Tato hudba je také znělkou tv show Jonathan Creek a je zvláštní náhodou, že Anthony Stewart Head hraje čaroděje Krausse v prvním díle této série.
Když si Faith (jako Buffy) rezervuje letenku ve čtvrté sezóně v dílu "Who are you?", udává datum konce platnosti kreditní karty květen 2001, byla to předzvěst smrti Buffy v díle "The gift", který byl poprvé vysílán v květnu 2001?
červen/červenec 2005, Buffy magazín, č. 19
překlad: Sky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.