Buffy a homosexualita

6. července 2008 v 16:55 | Buffyk |  »O seriálu« (Btvs)

Buffy a Homosexualita

Whedon řekl, že vždy chtěl v seriálu homosexuální postavu. Původně to měla být mužská postava. První homosexuál v seriálu byl rváč Larry, který se přiznal Alexovi, protože si mylně myslel, že je také gay. Podle mnohých tahle scéna nastiňovala možnost, že Alex bude gay. U postavy Willow se také objevily náznaky - poprvé když Alex řekl, že Willow asi nemá zájem o randění s Buffy, podruhé a o dost jasněji v díle, kdy se Willow setká se svým druhým já z jiné časové dimenze, které se očividně zajímá o osoby stejného pohlaví. Obě tyto epizody napsal a režíroval Joss Whedon.
Nakonec to byla právě Willow, která ve čtvrté sérii po rozchodu se svým přítelem Ozem naváže milostný vztah s Tarou Maclay. To vytvořilo vlnu kontroverze v médiích, samozřejmě od odpůrců homosexuality v televizi, ale i od homosexuální komunity, která brala fakt, že obě dívky jsou čarodějky, jako klasický negativní stereotyp, čemuž moc nepomohly ani konzervativní požadavky stanice WB, která tvůrcům dovolila polibek obou dívek až v polovině páté série (jedná se o první lesbický polibek v televizním seriálu vysílaném v hlavním vysílacím čase - epizoda The Body). Joss Whedon to ale označil jako výhodu, protože ho takové zákazy nutí jako tvůrce být kreativnějším.

Láska Willow a Tary byla násilně přerušena na konci šesté série, kdy byla Tara zastřelena. V důsledku ztráty své milované se Willow obrátila k černé magii a zlu, vraha zaživa stáhla z kůže když prosil o milost a málem by zničila svět, kdyby ji nezachránil Alex. Zatímco někteří fanoušci oplakávali konec nejlepšího lesbického vztahu v televizi, jiní si stěžovali na další negativní stereotyp - lesbická postava je za své hříchy po zásluze potrestána smrtí. Tvůrci se bránili tím, že smrt Tary neměla nic společného s její orientací a že stejně tak by se zachovali k jakékoli jiné postavě.
Následující vztah Willow a potenciální Přemožitelky Kennedy v sedmé sérii mohl být pokusem utišit kritiku a vyhnout se klišé osamělé homosexuální postavy. Nicméně rychlost, se kterou Willow překonala ztrátu Tary a své kruté činy, jen posilnila hněv kritiků, kteří mimo jiné označovali Kennedy za "spratka". Willow má s Kennedy na svém kontě ještě jedno prvenství - první scéna lesbického sexu v televizním seriálu (epizoda Touched).
V sedmé sérii přibyly ještě určité náznaky homosexuality dvou vedlejších postav - oblíbeného démona Clema a neúspěšného padoucha Andrewa Wellse, který projevoval velkou náklonost jak k vůdci své party Warrenovi, tak ke Spikovi nebo Alexovi.
zdroj: encyklopedie.seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.